xxXDarknessPlace-AnimerpgXxx
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

xxXDarknessPlace-AnimerpgXxx

Step into the dark!
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Povestea lu' Mako

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
...:::Michiyo:::...

...:::Michiyo:::...


Numarul mesajelor : 235
Data de inscriere : 18/03/2009
Localizare : Pluto.....sau....Honolulu

Povestea lu' Mako Empty
MesajSubiect: Povestea lu' Mako   Povestea lu' Mako Icon_minitimeDum Mar 22, 2009 7:29 am

Povestea lu’ Mako



Cerul era rosu ca sangele cand soarele se lasase dupa meleaguri oboist dupa asa o zi.Camera mea era pe jumatate goala…..Acum mult timp…pe cand aveam 10 ani si fratele meu Sosuke de 13 ani parintii nostri murisera intr-un accident.Intr-o seara pe cand cerul se inrosose din cauza apusului, parintii mei au plecat cu treburi prin oras…inainte sa se intoarca un criminal i-a impuscat.Mai intai pe mama si la urma pe tata.Acum am implinit 16 ani si trebuie sa ne mutam din casa fiindca bunica noastra murise de 2 saptamani.Ca sa facem mai multi bani, fratele meu de 19 ani a hotarat sa o vindem….si ne-am mutat la tara.Casa era micuta cu 2 camere, o pajiste verde si o priveliste catre un lac…era singura casa din imprejurimi.Avea un etaj, unde la parter era bucataria, o sufragerie si un subsol.La etaj era o camera o baie un hol si din hol urcai scarile si ajungeai in pod.Din pacate la piatra, foarfeca, hartie am pierdut si a trebuit sa am ca, camera…podul.
-Ahhh….ce obositor…nu mai vreau sa car lucruri….Sosuke!!!!si cu acestea sa asezat pe prima cutie pe care a gasit-o.
-Eu te sfatuiesc sa nu te asezi acolo….daca nu vrei sa te alegi cu cioburi in fund….
-CE?!!!!De ce nu mi-ai zis inainte….?
-Ah….ajuta-ma….uite ia de coltul celalalt al mesei…
-Uff….nu esti in stare de nimic…ce mai barbat am si eu in casa….
-Haide!Nu te mai plange…la urma urmei eu sunt cel care aduce bani in casa…
-Cum spui….tu….*Sefule….*
-Vezi ca am facut rost de un professor pentru lectiile la chitara….e cam tanar….dar asta e…
-E tanar?Si ce daca stiu sa-mi port singura de grija…doar nu o sa-mi faca ceva rau…
-Pooate….dar ai grija…
-Oricum….tu raspunzi….tu l-ai angajat….
-Ahhh….potaie mica!!!O sa te bat data viitoare…..si a inceput sa o alerge prin casa….in cele din urma a prins-o si i-a dat cateva castane….
-Sper sa te inveti minte…
-Promit…..cu toate chestiile astea care s-au intamplat…..mie dor de mama si tata…ce bine ar fii fost sa fie si ei prin preajma….ar fii imbunatatit situatia…
-Si eu nu mai trebuia sa merg la munca…si imi continuam scoala.
Sosuke a luat-o in brate pe Mako strangand-o la piept, zicandu-si in gand….*tu esti si vei fii singura mea familie…*.Cu astea…Mako s-a eliberat de la pieptul sau si a luat de coltul mesei si a ridicat-o dintr-o data.Sosuke a ajutat-o si pana s-a inserat de tot au terminat de aranjat majoritateaa lucrurilor prin casa, s-au culcat si au visat la fosta lor familie..In cele din urma visul lor a luat sfarsit cand a sunat ceasul de dimineata…
-Inca cinci minute mama…..te rooooog…..a spus adormita Mako.
-Aha…..poimarti….daca ti se pare ca-s fata inemana ca ai varza in loc de ochi..,:…:
-Varza…?Varza e fratemiu…..si s-a ridicat si a inceput sa dea cu perna in Sosuke pana saracul a ametit de la asa partida de bataie….
-Varzo!!!
-Veti ca ai varza….la micul dejun daca mai continui asa….
-:…..maine….ma duc sa-mi cumpar un hotdog….comestibil de data asta…
-Vezi ca inca esti in pijamale…
-Daaaa?Staiii….adica…iesi….din camera mea…!Vreau sa ma schimb…perversule!
-Pervers?!Cui ii spui tu pervers?Perversa mica!!!
L-am lasat sa vorbeasca singur si m-am imbracat mi-am luat ghiozdanul si m-am dus la scoala cea noua….fara sa imi mai iau micul dejun….deja imi simteam stomacul cu zghiortaia….*Data viitoare sa speram ca o sa-mi faca ceva bun la micul dejun….*
Am ajuns in clasa si unul dintre profesori m-a prezentat….si mi-a gresit numele din Mako in Moko….*MAKO!ce profesor tampit….*Din pacate am nimerit la mijloc…..si eu care vroiam sa pic in ultima banca…..Clasa era asa….verde….cu jaluzele si banci pentru o singura persoana….o tabla imensa…si bancile imprestiate….era foarte diferita de fosta mea clasa….
-Moko-chan….hai la tabla sa vedem ce stii…
-Ce?!....si m-am clatinat cand intr-o parte cand in alta…pana sa ajung latabla…cand sa pun mana pe creta am alunecat pe buretele care era pe jos…
-Aiaiaiaiaiii*poponetul meu…cred ca nu o sa mai pot sta pe W.C. 5 ani de acum in colo…..*Toti colegii mei au inceput sa rada si vazand astea m-am ridicat si mi-am dus o mana la ceafa in semn ca nu ma doare...
-Bine Moko….sa vedem daca iti mai arde de glume daca iti pun un doi….fii atenta ca la noi nu se glumeste!
-Am inteles seful si mi-am dus mana la frunte…aaa….profu’
Dupa ore m-am gandit sa trec sa imi iau un hotdog ca nu mancasem de azi dimineata…dar in drum am vazut un baiat si o fata care erau din clasa de la mine…asa ca m-am ascuns dupa stalp ca sa nu ma vada….vorbeau despre mine…
-Ai vazut ce neatenta e noua noastra colega?a spus fata
-Mie unu mi se pare foarte nostima si faza cu sefu’ a fost de milioane…hei aia dupa stalp nu e Mako-can?
-Ba da….*uff….tot timpul apare in locuri nepotrivite la timpul nepotrivit….*
-Heiii Mako-chan….acesta alerga spre ea fluturandu-si mana in semn de buna…
-A..p..sa…
-Ce faceai aici?
-Paii…..scuturam stalpul de praf….si am inceput sad au cu mana pe stalp scuturandul, curatandul…
-In ce parte e casa ta?a intrebat el
-Pai in colo si am aratat spre vest…
-Bun in partea aia e si casa mea….vrei sa mergem impreuna?
-Am rosit si fara sa il privesc am zis da…
Am mers mult drum fara sa vorbim ceva…fata aia please de mult, eram numai noi doi.Ajunsesem la casa lui, era mare si frumoasa, ca un palat cu multe geamuri, o curte mare, garaj era superb….nici nu imi puteam lua ochii de la ea…
-Ei bine aici e casa mea…trebuie sa plec…apropo pe mine ma cheama Daisuke
-Pe mine Mako….imi pare bine de cunostinta.
El si-a luat la revedere si a plecat…inca nu puteam sa-mi iau privirea de la casa, dar in cele din urma am reusit cu greu…*ufff acum trebuie sa ma intorc….casa mea e defapt in est….*
Deja se inserase….soarele era rosu ca in ziua cand murisera parintii mei….m-am oprit pe o banca dintr-un parc si am privit tulburata…*ce frumos ar fii sa ne mutam la mare…ahh…am aceleasi ideei ca mama…mama*O mana calda s-a pus pe umarul meu…Sousuke?
-Ma gandeam eu ca ai ratacit drumul….creier mic…si mi-a zambit suav…
-Ce avem la masa?Ghiortzzz….*ala cred ca e stomacul meu….nu am mancat nimic de azi dimineta…*
-Pai….pizza….comandata logic!
-Atunci hai sa dam o fuga pana acasa…!!!
Normal ca eu am fost prima….la cat de foame imi era…am deschis usa am intrat in casa, m-am uitat in dreapta si in stanga si am ochit pizza si am inceput sa infulec….dupa cateva minute a sosit si fratemiu…obosit saracul.
-Mai oprestemi si mie o felie…
-Ce ai zis?m-am intors cu gura plina si cu ultima imbucatura din ultima felie de pizza.
-Uh…..nehalitooooo!!!!m-am intors gata sa ii dau o palma….insa am fost mai diplomata si am zis:
-Ai zis ceva…..cap de varza?
Ne-am alergat prin casa si asta a fost.A mia tura a fost data in camera mea, deci acolo era ultima statie si m-am aruncat usurata in pat.M-am rotit de catvea ori ca sa incalzesc locul si in cele din urma am ramas pe burta cu ochii atintiti la o caseta care era pusa pe patul meu.Am incercat sa ma intind pana acolo….insa nu mi-a reusit.Cateva saptamani mai incolo, am observat ca incepusem sa dorm pe ultimul centimetru de pat, deoarece era prea ingrmadit cu haine, casete si carti.Insa pe mine nu m-a deranjat.Dormeam bine si pe acel centimetru.
-Pfuuu…….surioara…..dar ce faci aici?Centrul de vechituri?Si se uita ametit la patul meu.
-Nu…..e doar….patul meu….eu l-am improvizat.si am zambit cu un zambet dala….de te da pe spate, dar am obervat imediat ca fratemi-o se uita la mine ca la o spalacita.
-Ce?
-Ai mancare intre dinti.si pleca imediat stiind ca o sa izbucnesc in tipete de groaza…
Am dat o fuga pana la baie si mi-am facut dinti luna.Mi-am luat ghiozdanul si am mers pana jos in bucatarie, intrebandu-ma ce avem noi azi la masa…..PIZZA???!
-S-O-U-S-U-K-E!!!Iar avem pizza?Felul asta il avem de cateva saptamani!!!
Am plecat si cu asta basta…..mai bine mor de foame decat sa mai manac pizza.Am vazut ca fratemiu se chinuia cu masina….incerca sa o repare si m-am gandit sa-l ajut.L-am dat la o parte si mi-am bagat eu acolo mainile hotarata ca finalul repararii masini sa fie fericit.Insa nu a fost asa…..capota masini s-a lasat pe mine si m-am trezit cu picioarele in sus si cu capul la motor.
-Mako!si si-a pus mainile in cap socat.Am scos o mana si am aratat OK cu degetul mare de la mana stanga….*sunt bine, sunt bine…..*
In cele din urma am iesit de-acolo si m-am dus la scoala mirosind a motorina.Toata scoala se uita la mine ciudat insa nu am vrut sa le arat ca stiu ca eu sunt problema.M-am pus in banca si am rasuflat usurata ca nu era nimeni in clasa.Dar imediat ce am tras acea concluzie a si aparut Daisuke.
-Pfuu…..mirose a motorina.Am ridicat mana imediat ..
-Eu sunt problema…….*nu se poate….cum de observa toata lumea…..!!*
-Pai cum ai facut sa mirosi asa?....
-Am incercat sa repar masina…..si ea m-a mancat….si mi-am dus mana la frunte ingrozita de gura masini.Daisuke bufni in ras….si rase atat de mult de aproape se tavalea pe jos.Isi puse mana la gura ca sa isi ascunda rasal insa inca se mai citea zambetul in ochi.
-Scuze….dar nu ma puteam abtine.
-Nu-i nimic….si am zambit fals inchizand ochii pentru o perioada scurta.Imediat ce i-am deschis am si observat ca toata clasa era plina cu colegi mei noi…dintr-un colt, fata care era cu Daisuke acum cateva saptamani, se uita la noi doi.Cand se uita la el, avea o privire angelica…insa cand se uita la mine privirea I se schimba intr-o privire demonica…
-Hei!Cine e fata din colt?intreb eu fara tragere de inima.
-Aaa…ea e Sabrina…abia am auzit numele, ca m-am ridicat din banca si m-am indreptat catre ea cu mana intinsa de –hai sa facem cunostinta….-…
-Pfuu….ce e mirosul asta?si isi flutura mana prin fata nasului…de la tine e?Mirosi oribil….si in jurul ei imediat se aduna gasca ei incepand sa chicoteasca…
-Am facut o baie cu…motorina….e vreo problema? “Dobitoaco!”
-Motorina???....hahaha!
-In fine…eu sunt Mako…si am intins mana ca sa facem cunostinta…
-Eu sunt Sabrina….insa…sa nu te astepti sa dau mana cu tine…dupa aceste cuvinte pleca razand si luandu-si turma de vaco-prietene dupa ea.Daca in momentul acela nu aparea profesorul….eu o calaream de-a binelea….si pe ea si pe alalalte…
Sus In jos
Ryoko
Admin
Ryoko


Numarul mesajelor : 419
Data de inscriere : 20/03/2009
Localizare : Pe Marte sau Venus :)

Povestea lu' Mako Empty
MesajSubiect: Povestea lu' Mako   Povestea lu' Mako Icon_minitimeDum Mar 22, 2009 7:50 am

Pff este super ai un talent de invidiat zoz miky cheers
Sus In jos
 
Povestea lu' Mako
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
xxXDarknessPlace-AnimerpgXxx :: Diverse ^^ :: Fan Works :: Fan Fic-
Mergi direct la: